Monday, July 21, 2014

AHMET TAŞGETİREN: BİR GÖNÜL ADAMI

Ahmet Taşgetiren muhafazakar camianın medyadaki önde gelen isimlerinden. Sadece yazdıklaıyla değil, konferanslarıyla, çeşitli ortamlarda yaptığı söyleşileriyle, halkla kurduğu sıcak ve yakın ilişkileriyle... Müslüman camiada söylem oluşturabilen ve söylediklerinin de karşılığı olan bir düşünce adamı.

Taşgetiren, Fethullah Gülen ve Hizmet Hareketi ile ilgili çok sayıda yazı kaleme almış bir isim. Bu yazılardan bir kısmı, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Yayınlarınca 2003 yılında Bir Gönül İnsanı adıyla kitaplaştırılmış.

Taşgetiren bu kitapta, Hizmet'in  Türkiye'nin düşünce ve toplumsal hayatına yaptığı katkıları, Abant Platformu'nun önemli hizmetlerini, yurt içi ve dışındaki eğitim kurumlarının insanlığa sunduğu hizmetleri, Fethullah Gülen'in bir din ve eylem adamı olarak vizyonunu  sitayişkar ifadelerle anlatıyor.

Hizmet Hareketi'nin Anadolu'nun fedakar iş adamlarının himmetleriyle kurulup geliştiğini belirtirken, onlara bu motivasyon ve vizyonu Fethullah Gülen'in verdiğinin altını da özenle çiziyor.

Tasgetiren'in ifadeleriyle bu kitap " benim güncel olaylar içinde yaptığım tahlillerde, Fethullah Gülen ekseni ile buluşan yazılarımdan oluşuyor."

Taşgetiren Bir Gönül İnsanı adlı kitabının önsözünde Gülen'in yurtdışında yaşamak zorunda bırakılmasına değinerek şunları söylüyor:

"Üzerinizde devlet diye son derece kapsayıcı bir kurumun derin kuşkusu, derin gözetimi, derin denetimi olacak ve siz bir gün bunalıp, doğduğunuz toprakları terketmek zorunda kalacaksınız. Bunun adı dramdan başka bir şey değil, ya da trajedi."

Bu yazıda, Star Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren'in bundan tam 10 sene önceki yazılarından Gülen ile ilgili kimi alıntılarla sizi başbaşa bırakacağım. Yazarın o zamanki ifadelerini, 2014'lerin bağlamında yazdıklarıyla mukayese etmek, Türk medya tarihini yazacak olanların işi. Keşke yakın basın ve düşünce tarihimizle ilgili böyle mukayeseli ve akademik çalışmalar yapılabilse...

Bu tür çalışmalar, İslami camiadaki düşünce hareketlenmelerini, muhafazakar aydınlardaki düşünce savrulmalarını göstermesi bakımından faydalı olurdu; İslami camiaya mal olmuş aydın isimler üzerinden çok kısa zaman dilimleri içerisinde baş gösterebilen bu hareketlenmeleri, düşünce kırılmalarını görmek gerçekten ilginç sonuçlar verecektir. Taşgetiren, 2000 li yıllarda da  Gülen ve Hizmet Hareketi ile ilgili aynı minvalde çok yazılar yazdı, çok daha sempatik cümleler de kurdu, Hareket'e yakınlığı ile bilinen televizyon ve radyolarda düzenli programlar yaptı, gazetelerde köşe yazıları yazdı. Bununla birlikte, başta da denildiği gibi, Gülen  ve Hizmet ile ilgili daha sonra da yazdığı genellikle övücü mahiyetteki tespitlerinden söz etemden, aşağıya sadece 2003 yılında basılan kitabından kimi alıntılar yapacağım.

Bugün, daha farklı bir fikri konumlanma içinde olan Ahmet Taşgetiren'in yazdığı Bir Gönül İnsanı olarak yayımlanan kitaptan alıntıladığım kimi tespitlerle, yorum da yapmadan, sizleri başbaşa bırakıyorum:


" Bir kere bu okulların hayatiyetlerini devam ettirmesinin hem insan, hem de finans noktasında ciddi bir fedakarlığı göze almayı gerektirdiğini peşinen belirtelim. İnsan planındaki fedakarlığın boyutunu bu okulların öğretmenlerinin, belletmenlerinin ve bunların eş ve çocuklarının paylaştığı güçlüğü gördükten sonra teslim etmemek mümkün değil.  Kanı emip kızılcık şerbeti içtim demek tam onları anlatıyor."

" Fethulalh Hoca'nın kişisel planda İslam'ın ana hedefleri dışında herhangi bir kasdı bulunduğunu düşünemem."

" Şunu açıkca ifade etmek istiyorum ki devlet adına hiç kimsenin bu okullara kuşku yöneltme, hala bu çerçevede Fethullah Hocaefendi'den günlük siyasi hesapların da yönlendirmesiyle kendi kişisel çizgisini zorlayıcı beyanlar bekleme hakkı yoktur."

" Fethullah Hoca, bu okullarda devletin bugün acil olarak yapması gerekeni yapıyor."

" Hocaefendi, herhalde göle mayayı gurbete gönderdiği çocuklarının iç tutarlılığına güvenerek çalmaktadır. Gurbetteki gönül erleri için dua edelim."

" Fethullah Hoca'yı mahkeme huzuruna çıkarsak, yargılasak ve o çok katı cezalarımızdan biri ile cezalandırsak, Türkiye'ye iyilik mi yapmış oluruz? Yoksa onulmaz bir yara daha mı açmış oluruz?"

" Fethullah Hoca dün kahramandı, bugün hain! Bu kadar kolay mı bizde zihni değişimler?"

" Fethullah Hoca çeteci ise ben de şimendiferim."

" Fethullah Hoca'yı yargı huzuruna çıkarıp çetecilikten hesaba çekeceğiz. O da kan ter icinde, coşkun vatan sevgisi çerçevesinde bugüne kadar yaptıklarını anlatacak."

" Fethullah Hoca ile bir damara daha hamle yapılıyor. Ülkeye yazık ediliyor."

" Herhalde onu ( Fethullah Gülen) anlamakta zorlanıyoruz millet olarak. Ne yapalım Allah hepimize akıl idrak versin."

" Hocaefendi'yi vatan hasretiyle kavrulmak gibi bir statüye mahkum etmisiz."