Saturday, July 26, 2014

NİÇİN KANADA

“Herşeyimiz var. Harika insanlarımız, bereketli topraklarımız, mükemmel imkanlarımız…Bütün bu şeyleri bir araya getirdiğimizde, dümyada yaşanabilecek daha ideal bir yer olmadığını görüyorsunuz

                                               Bob Rae, Ontario Eski Başbakanı

 

Türkiye gündemi yoğun. Hatta toz duman. Anlık değişiyor. Bu sebeple, geçen senelerde daha sık yazdığım Kanada yazılarıma da gerekli zamanı ayıramıyorum. Son zamanlarda, Kanada ile ilgili okurlardan gelen sorular da artıyor.

Türkiye seyahatlerimizde de, söz bir şekilde dönüp dolaşıp Kanada’ya nasıl gelebilirim, orada hangi imkanları elde edebilirim, kendim ve ailem için nasıl yeni bir hayat kurabilirim gibi sorulara gelir. 

İnsanımız evvel ahir, zamana göre de değişen sebeplerle bir şekilde kendini ülke dışına atmak istiyor. Kanadanın da bu ülkelerin başında geldiğini belirtmek yanlış olmaz sanırım.

Kanada, kuruluşundan beri bir göçmen ülkesi olarak bilinmiş, bu özelliğiyle temayüz etmiş. Bugün de her yıl yüzbinlerce yeni iltihakla bu özelliğini sürdürüyor. Hükumetlerin kendi siyasal ajandaları doğrultusunda sürekli değiştirdiği, kimi zaman kolaylaştırdığı kimi zaman da güçleştirdiği göçmenlik ve vatandaşlık yasaları ile Kanada, sadece Türklerin değil, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın, gelmek için hala can attığı bir ülke.

Elhak, Kanada, dünyanın parlayan yıldızı; uluslararası imajı yakışıklı bir ülke. Gülümseyen bir ülke. Birleşmiş Milletler’ce tam yedi yıl ardı ardına dünyanın en yaşanabilir ülkesi seçilmiş. Yine UNESCO tarafından bazı Kanada şehirleri (Toronto, Vancover, Ottawa...) çeşitli bakımlardan sürekli dünyanın en iyi mekanları arasında gösteriliyor. 


Türkiye’de arkadaşlar arasında sohbet Kanada’nın avantajlarını anlatmaya gelince kendilerine özetle şunları söylüyorum:

Kanada yemyeşil, sakin ve rahat bir ülke. Evet soğuk, ama ısınma ve sıcak su sorunu yok.  Kimse çetin kış şartlarında aç ve açıkta değil.  Evlerin hepsi, temel  beyaz eşyalarla tefriş edilmiş durumda. Ortalama bir kişi için ev bark sahibi olmak Türkiye’ye göre daha mümkün; temel gıdalar standart ve makul fiyatla satılıyor marketlerde, bu sebeple genel olarak insanların yeme ve içme durumları arasında büyük farklılıklar yok.

Ülke, göçmenlere mecbur, hatta mahkum. Yaşlanan nüfus, dışarıdan gelenlerle dengeleniyor; genç ve dinç göçmenler, toplumsal bir denge sağlamakta. Bununla birlikte devlet, yetişmiş göçmenlerin; eğitimli, dil bilen, iş deneyimine sahip, düzenli aile yapısına sahip göçmenlerin peşinde. Devletin en zorlandığı işlerin başında, yetişmiş ve eğitimli göçmen nüfusu aslı aslınca istihdam edebilmek...Yetişmiş göçmenin iş dünyasına transferi büyük sorun. Göçmenlik standartları ile birlikte, alacağı göçmen sayısını da artıran devlet, gelen göçmenlerden istediğini alamıyor! Ciddi entegrasyon sorunları var. Eğitimli göçmenlerin de ülkeden çok memnun oldukları söylenemez. Ülkede branşlarıyla ilgili iş arayıp bulamayan, yıllardır orda burda çalıştıktan sonra  başka bir ülkeye giden hatta kendi ülkelerine geri dönenler az değil. Bu olumsuz yüzü madalyonun.

Burada, Kanada’nın uluslararası sahnede hala cazip bir ülke olarak düşünülmesinin kimi nedenlerini mümkün mertebe en az “controversial” olmaya özen göstererek sıralamaya gayret edeceğim: 

Sağlık

Her ne kadar ülkenin kanayan bir yarası olsa da, sağlık hizmetlerin ücretsiz olması, şikayet kapısını belli ölçüde kapatıyor. En hafif rahatsızlığınızda, hemen yürüme uzaklığındaki sağlık ocaklarına gidip ücretsiz muayene olabilirsiniz. Devlet tekelindeki sağlık hizmetlerinde genel bir memnuniyet olduğu söylenebilir. Çok pahalıya mal olabilecek bazı ameliyatların, çocuk doğumlarının ücretsiz yapılması bir memnuniyet sağlıyor. Sağlık hizmetlerinde, diş ve ağız sağlığına ayrı bir parantez açmak gerekir. Diş bakımı çok pahalı olduğundan eğer çalıştığınız kurumun tam teşkilatlı bir sağlık paketi yoksa, diş tedaviniz için bir çok kişinin yaptığı gibi Türkiye’ye gelmeniz çok daha makul.

Eğitim

Kanada’nın güçlü olduğu kalemlerin başında geliyor. Cazibesi, ücretsiz olması ve ebeveynlere çok farklı seçenekler sunması. Göçmenlerin azımsanmayacak oranı, Kanada’nın kahrını, çocuklarının eğitimi için çektiklerini ifade ediyor. Kanada okullarından mezun bir lise öğrencisi, isterse kendi anadiliyle birlikte, İngilizce ve Fransızca’yı da öğrenebiliyor. Devlet okullarının ve öğretmenlerinin kalitesi dünya standartlarının üzerinde.

Ekonomi

Bütçesi açık vermeyen sayılı ülkelerden…Gönlünüzdeki işi bulamazsanız da, her ne iş olursa olsun, tuttuğunuz iş,  hayatınızı idame etmenize, ailenizi geçindirmenize yeter. Çalıştığınız yerlerde, emeğinizin karşılığını alabilirsiniz. Hayat şartları, dünyanın pek çok ülkesiyle karşılaştırıldığında, zor değil.  İşsizseniz, çalışamayacak durumdaysanız devlet güvencesindesiniz.

Tabiat

Muhteşem bir tabiat. Her mevsim ayrı bir güzellikte. Kışları keskin ve taze bir kar kokusu, baharları serin serin leylak kokuları, yazları kesif bir çimen kokusu ve sonbaharları da kurumuş yaprak kokusu…Uçsuz bucaksız tabiatı, Kanada’nın önemli albenisi. Ülkeyi baştan sona gezmeye adeta bir ömür yetmez. Şehirler planlı, yeşil özenle korunmuş. Ülke çok büyük olduğundan birbirinden çok farklı tabiat örtüleri ve  manzaralar var.

İnsan hakları

Kanada, herkesin eşit muamele gördüğü, düşüncesinden dolayı kimsenin kınanıp, mahkum edilmediği, ayrımcılığa uğramadığı, cadı avına maruz kalmadığı bir “free country”.Azınlıklarına, göçmenlerine olan muamelesi, adaleti, yerleşik demokrasisi ile bir ağırlığa, saygınlığa sahip. Ülkenin göçmenleri, dillerini, kültürlerini koruyabilir; dini görevlerini yaşama ve düşüncelerini ifade hürriyetine sahipler. Dernekleşebilirler, duygu ve düşüncelerine göre okullar açıp, etkinlikler düzenleyebilirler. Kanun karşısında herkes eşittir.

Dış politika

Kanada’nın dünya arenasındaki namı “barış yapıcı ve koruyucu”dur. Gerçi Afganistan’daki son gelişmeler bu imajı belli ölçüde  zedelemişse de; dünyanın sıkıntılı bölgelerine, sivil ya da resmi birimlerini göndererek, oralarda huzursuzluğun sona ermesi, akan kanın durması için gayretlerini sürdürüyor Kanada.

Amerika’ya komşu olması

Kır atın ya huyundan ya suyundan… Amerika’ya yaslanması, Kanada’nın lehine mi, aleyhine mi olduğunu tam kestirebilmek kolay değil. Ancak pek çok göçmenin hayalinde, Kanada ile birlikte, Amerika’nın da içinde olduğu bir Kuzey Amerika rüyası var.

Bunu Kanada’da yaşayan Kanadalı Türkler de çok iyi bilir ama ben yine de tekrar etmek isterim: Türkiye’den yaklaşık onbin kilometre uzaklıktaki bu okyanuslar ülkesinde, sizleri bekleyen nice güzellikler, sürprizler, maceralar bulabilirsiniz. Çok güzel bir tabiatın, yeşilin keyfini sürmek, sıcak, nazik ve renkli insanlarla tanışmak isteyenlere ilk önerilecek ülkelerden biri Kanada olabilir.